Czy to prawda, że magnes przyciąga srebro?

Srebro znane było już w starożytności. W tych odległych czasach wykorzystywane było nie tylko jako ozdoba, ale również jako wartościowa waluta. W dzisiejszych czasach srebro podobnie jak złoto jest jednym z najczęściej wybieranych surowców, służących do produkcji różnorodnej biżuterii. Srebrne kolczyki i naszyjniki nie należą do tanich. Z tego powodu opłacalnym dla Twojego portfela jest dowiedzieć się, jak w prosty sposób odróżnić falsyfikat od oryginału. Wystarczy, że zgłębisz wiedzę na temat tego, czy magnes przyciąga srebro.

To, czy magnes przyciąga srebro, stanowi istotną kwestię

Srebrna biżuteria jest popularna. Oznacza to między innymi ogromną ilość podróbek, które często kosztują tyle, co oryginały. Niektóre z nich wykonane są tak precyzyjnie, że do złudzenia przypominają srebro, oszukując w ten sposób nawet obeznane w temacie osoby. Są jednak pewne proste sposoby, pozwalające na przeprowadzenie testu autentyczności. Jednym z nich jest wykorzystanie magnesu.

Zadając sobie pytanie, czy prawdą jest, że magnes przyciąga srebro, odpowiedź brzmi nie. Zarówno złoto, jak i srebro to tak zwane diamagnetyki. Oznacza to, że nie reagują na żaden magnes. Mając taką wiedzę, możesz przeprowadzić wstępny test autentyczności. W ten sposób nie uzyskasz stuprocentowej pewności, że dana inwestycja jest trafiona. Możesz za to zminimalizować szansę na to, że dasz się nabrać na dobrze zrobioną podróbkę. Sprawa jest dziecinnie prosta. Jeżeli biżuteria zostanie przyciągnięta przez magnes, to znaczy, że nie jest wykonana ze srebra i odwrotnie. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie orientacyjna metoda określenia autentyczności danego produktu, dlatego wykorzystując ją, zachowaj ostrożność.

Skorzystaj ze znaków probierczych

Wiesz już, że magnes srebra nie przyciąga, a także potrafisz wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Ze względu na niepełną skuteczność tej metody, pewniej poczujesz się dopiero po przeprowadzeniu drugiego testu autentyczności. Polega on na analizowaniu znaków probierczych, które określają zarówno próbę srebra, jak i datę i miejsce produkcji. Czasem na ich podstawie można również poznać nazwę zakładu jubilerskiego bądź konkretnego jubilera, dzięki któremu dany przedmiot powstał. Znaki probiercze występują w głównej mierze na biżuterii, czasem na rozmaitych sztućcach, bądź oprawach luster. Na próżno natomiast szukać ich na monetach, dlatego ta metoda również nie wyklucza popełnienia pomyłki w stu procentach. Z drugiej strony przeanalizowanie znaków probierczych w połączeniu z przeprowadzeniem „testu magnesu” w dużym stopniu obniży prawdopodobieństwo pomyłki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl