Czym jest indukcja elektromagnetyczna i gdzie jest wykorzystywana?

Indukcja elektromagnetyczna to zjawisko fizyczne, dzięki któremu wytwarzana jest energia elektryczna. Jest najczęściej wykorzystywanym w tym celu zjawiskiem. To właśnie dzięki wspomnianej indukcji prąd elektryczny jest tak powszechnie dostępny. Jego obecność zdecydowanie ułatwia nam życie, a bez niego codzienność rysowałaby się zupełnie inaczej.

Na czym polega to zjawisko?

Mianem indukcji elektromagnetycznej określa się powstawanie siły elektromotorycznej. Możemy o niej mówić jednak tylko wtedy, gdy wspomniane powstawanie siły dzieje się na skutek zmiany wartości strumienia pola magnetycznego, czyli na przykład poprzez zmianę pola magnetycznego. Można to zobrazować w następujący sposób – mamy do czynienia z nieskomplikowanym dynamem rowerowym, który jest połączony z miedzianym zwojem. Ten ostatni element obraca się między trwałymi magnesami i voilà! W ten sposób powstaje ponad dziewięćdziesiąt procent światowej energii elektrycznej. To właśnie na wyżej opisanej zasadzie (mówiąc w uproszczeniu) opiera się działanie elektrowni wodnych, wiatrowych, a nawet jądrowych.

Zastosowanie indukcji elektromagnetycznej w życiu codziennym

Nie każdy wie, że zajmujące się elektromagnetyzmem, zjawisko indukcji elektrycznej towarzyszy nam na każdym kroku. Zacznijmy od motoryzacji, w której jest wykorzystywane przy działaniu prądnicy, alternatora oraz świecy zapłonowej. Następne przykłady zastosowań możem odnaleźć w całym, rozbudowanym świecie elektroniki. Telefony komórkowe, odbiorniki radiowe oraz telewizyjne– te wszystkie urządzenia nie miałyby racji bytu, gdyby nie indukcja elektryczna. Bez niej niemożliwym byłoby funkcjonowanie wielu sprzętów kuchennych, takich jak mikrofalówka, sokowirówka i tym podobne.

Inne źródła energii elektrycznej

Indukcja elektryczna nie stanowi jedynego źródła energii elektrycznej, czyli potocznie rozumianego prądu. Ważną rolę odgrywają w tym względzie ogniwa fotowoltaiczne, inaczej znane jako ogniwa słoneczne. Wszystko dzieje się za sprawą fotonów światła słonecznego, dzięki którym pojawia się napięcie, a ostatecznie również pożądana energia. Kolejne ze znanych źródeł to ogniwa paliwowe, z których najbardziej rozpowszechnionym jest ogniwo wodorowe. Uzyskiwanie energii w ten sposób ma to do siebie, że nie wykorzystuje procesu spalania, dzięki czemu nie produkuje zanieczyszczeń. Problematyczne jest natomiast prawidłowe przechowywanie wodoru, który odgrywa najważniejszą rolę w całym procesie. Nie każdy wie, że energię elektryczną można uzyskać również z alkoholu, a konkretnie z zawartych w etanolu ogniw paliwowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl