Czym są bieguny magnetyczne? Najważniejsze informacje

O biegunach magnetycznych słyszał niemal każdy. To pojęcie znane jest przede wszystkim z lekcji fizyki. Mówi się o nim również w kontekście działania sił pola magnetycznego i geograficznych biegunów ziemskich. Warto znać te terminy i wiedzieć, na czym polegają związane z nimi zjawiska. Czym są bieguny magnetyczne?

Podstawowe informacje

Biegun magnetyczny to miejsce, do którego wchodzą lub z którego wychodzą linie sił, działających w polu magnetycznym. Każdy magnes ma dwa bieguny – południowy (S) i północny (N). Krańce o takim samym oznaczeniu (N i N) wzajemnie się odpychają. W przypadku wartości przeciwnych (N i S) pojawiają się siły przyciągania. Magnesy są źródłem pola magnetycznego, czyli przestrzeni, w której działają siły wspomnianego pola.

Ziemskie bieguny magnetyczne

Nasza planeta zachowuje się jak wielki magnes. Warto zwrócić uwagę, że ziemskie bieguny nie są tożsame z magnetycznymi. Co to oznacza? W okolicach północnego bieguna geograficznego jest południowy biegun magnetyczny, a w pobliżu południowego bieguna geograficznego – północny biegun magnetyczny. Ziemskie pole magnetyczne jest podstawą działania kompasów. Znajdująca się w nich igła wskazuje kierunki północ–południe.

Bieguny magnetyczne – ciekawostki

Choć w kontekście działania magnesów mówi się o dwóch biegunach, to nie jest prawdą, że każdy magnes ma ich dokładnie tyle. To ich liczba minimalna. Wiele magnesów, między innymi te powszechnie stosowane na lodówkach, ma dużo gęsto rozmieszczonych biegunów magnetycznych. Warto wspomnieć, że zawsze są one parzyste. W takim przypadku mówimy o magnesach wielobiegunowych. Każdy kraniec oznaczony jako N będzie miał swoją parę S. Choć tej pory nie odkryto magnesu jednobiegunowego, w teorii zakłada się możliwość jego istnienia. Nadano mu nawet nazwę – magnon.

Pole magnetyczne

Właściwości magnesu są źródłem pola magnetycznego. Schemat działających w nim sił ilustruje się graficznie za pomocą linii. Umownie są one zwrócone od bieguna magnetycznego N do bieguna S.

Wiesz już, czym są bieguny magnetyczne? Mamy nadzieję, że lektura dostarczyła Ci wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie. Magnesy są fascynujące, a ich właściwości znajdują wiele praktycznych zastosowań. Chcesz sprawdzić je osobiście? Zobacz ofertę Tomar!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl