Czym są magnesy ferrytowe?

Magnesy ferrytowe stanowiły trzon większości gałęzi przemysłu, a ich właściwości byłycenione i pożądane w wieluaspektach życia codziennego. Wszystko to zmieniło się wraz z powstaniem magnesów neodymowych. Mimo pojawienia się konkurencji, to właśnie magnesy ferrytowe, są po dziś dzień najczęściej produkowanymi magnesami na świecie. Wiąże się to nie tylko z uniwersalnością ich zastosowania, ale również stosunkowo niewielkimi kosztami produkcji.

Sposób powstania

Produkcja magnesów ferrytowych opiera się na kompozytach tlenków żelaza i baru,do których dodawany jest węglan strontu. Sam proces polegana spiekaniu i prasowaniu, tak jak w przypadku produkcji materiałów ceramicznych. Zarówno one, jak i ferryt należą do grona kruchych materiałów, których obróbka jest dość ograniczona i możliwa tylko przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi. Ze względu na sposób powstania, wyróżnia się słabsze magnesy izotropowe ferrytowe i silniejsze magnesy anizotropowe ferrytowe.

Magnesy ferrytowe - jakie są ich cechy i właściwości?

To, co sprawia, że mimo powstania magnesów neodymowych, magnesy ferrytowe wciąż są wykorzystywane, to nie tylko tani proces produkcji. Są one również odporne na korozje, co powoduje, że mogą być wykorzystywane w wielu miejscach, w których magnesy neodymowe nie przynoszą efektów. Mowa o wszelkich środowiskach cechujących się wysokim poziomem wilgotności. Poza tym, zachowują właściwości magnetyczne również w momencie oddziaływania na nie wysokich temperatur. Dzieje się tak, ponieważ są niezwykle wytrzymałe, jeżeli chodzi o względy mechaniczne. W przeciwieństwie do magnesów neodymowych, magnesy ferrytowe nie potrzebują dodatkowych preparatów (na przykład w postaci specjalistycznych powłok), aby prawidłowo funkcjonować.

Szereg zastosowań

Wyróżnia się magnesy ferrytowe płytkowe oraz magnesy ferrytowe walcowe, oba rodzaje dostępne są w naszej ofercie. Najczęściej spotyka się drugim z wymienionych rodzajów, chociażby na biurowych tablicach ogłoszeniowych. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj znajduje szereg zastosowań w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebna jest standardowa siła pola magnetycznego. Jako przykład mogą posłużyćróżnego rodzaju urządzenia wychwytujące drobiny metalu unoszące się w powietrzu, jak również urządzenia z zakresu branży motoryzacyjnej – chociażby niektóre sprzęgła i hamulce.Magnesy ferrytowe znaleźć można też w całej masie elektroniki, między innymi w mikrofonach oraz głośnikach. Branża związana z wszelkiego rodzaju pomiarami również w procesie produkcji sięga po opisywany rodzaj magnesów. Dzięki temu powstają prawidłowo funkcjonujące wodomierze i tym podobne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl