Jak wytworzyć prąd z magnesu? Sprawdź, jakie to proste!

Do produkcji prądu wykorzystuje się zjawiska fizyczne. Jednym z najczęściej stosowanych jest indukcja elektromagnetyczna, bezpośrednio związana z polem magnetycznym. Źródłem potrzebnego pola może być magnes, który w odpowiednim układzie pozwoli wzbudzić energię. Jak wytworzyć prąd z magnesu?

Czym jest indukcja elektromagnetyczna?

Indukcja elektromagnetyczna jest zjawiskiem, które polega na wzbudzeniu prądu indukcyjnego w obwodzie. Do jego zaistnienia potrzebny jest zamknięty obwód i pole magnetyczne. Warto podkreślić, że pole to musi być zmienne. Można je uzyskać dzięki zmianie odległości między obwodem a źródłem pola, modyfikacji ustawienia obwodu w stosunku do linii pola lub zmianie wartości indukcji magnetycznej. Jak wytworzyć prąd z magnesu? Wystarczy wykorzystać go jako źródło pola magnetycznego w obwodzie.

Jak wytworzyć prąd z magnesu? Doświadczenie

Doświadczenie, które obrazuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, jest często wykonywane w szkołach w ramach lekcji fizyki – być może je pamiętasz. Do przeprowadzenia eksperymentu wykorzystuje się zwojnicę, podłączoną do miernika i magnes. Jak wytworzyć prąd z magnesu? Należy poruszać sztabką wewnątrz zwojnicy. Na mierniku powinny pojawić się zmiany, oznaczające wzbudzenie prądu. Jeśli zbliżysz magnes do obwodu, ale pozostawisz go nieruchomo, zmian nie będzie. Jest to dowodem na to, że w zjawisku indukcji elektromagnetycznej niezbędne jest pole zmienne.

Jak to działa?

Wiesz już, jak wytworzyć prąd z magnesu. Pozostaje pytanie, jak dochodzi do powstania energii? Siła pola magnetycznego powoduje ruch elektronów. Następuje zamiana energii magnetyzmu na energię elektryczną. Ten sposób pozyskiwania energii elektrycznej wykorzystuje się w generatorach, pracujących na magnesach. Zjawisko wytwarzania prądu z magnesu od lat interesowało badaczy i naukowców. Pracowały nad nim wybitne umysły, takie jak Michael Faraday czy Nikola Tesla.

Mamy nadzieję, że nasza lektura dostarczyła Ci ciekawych informacji i wiesz już, jak wytworzyć prąd z magnesu. To fascynujące zjawisko może być źródłem wielu interesujących eksperymentów. Chcesz przeprowadzić je osobiście? Polecamy szeroki wybór magnesów Tomar!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl