Jakie metale przyciąga magnes i jak działa?

Magnesy dla wielu są bardzo fascynujące. Dzięki swoim właściwościom, w otaczającej przestrzeni wytwarzają stałe pole magnetyczne. W zależności od swojej mocy mogą przyciągać inne elementy mocniej bądź słabiej. Magnesy neodymowe są znane ze swojej wydajności. Pomimo małych rozmiarów potrafią wytworzyć bardzo silne pole magnetyczne. Dzięki temu są wykorzystywane w wielu dziedzinach oraz przemyśle. Magnesy ferrytowe są słabsze, ale i tak z powodzeniem mają swoje zastosowanie w różnych urządzeniach oraz w użytku domowym. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się jakie metale przyciąga magnes, poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji, które pomogą ci odpowiedzieć na to pytanie.

Jak działa magnes i skąd się wziął?

Zanim jednak przystąpisz do szukania odpowiedzi na to, jakie metale przyciąga magnes, warto dowiedzieć się, jak on dokładnie działa. Jest to dość skomplikowany proces. Źródłem pola magnetycznego w magnesach są w głównej mierze bardzo małe prądy. Wytwarzane są one przez ruch obrotowy elektronów wokół jąder oraz ich momenty magnetyczne. Dawniej ludzie zauważyli, że niektóre minerały przyciągają kawałki żelaza. Magnetyty, o których mowa zapoczątkowały dzisiejsze magnesy. Początkowo magnetyt znalazł swoje zastosowanie w kompasach przez podróżników. Po latach rozwoju możemy się cieszyć magnesami, które swoje zastosowanie mają w wielu urządzeniach elektrycznych oraz różnych dziedzinach przemysłu.

Jakie metale przyciąga magnes?

Nawet najsilniejszy magnes nie przyciągnie niektórych metali. Przez swoje właściwości są one na to odporne. Najlepiej do przyciągania sprawdzają się materiały ferromagnetyczne, czyli elementy z żelaza, niklu oraz kobaltu. Stopy żelaza oraz samo żelazo także jest podatne na przyciąganie przez magnes. Każda stal o niskiej zawartości węgla, również może być z sukcesem przyciągana przez każdy magnes. Materiałem, którego nie da się przyciągnąć lub jest to bardzo trudne, jest stal nierdzewna oraz stal kwasoodporna. Wszystko za sprawą struktury krystalicznej. Oczywiście są wyjątki, które pojawiają się za sprawą zachodzących w stali procesów. Teraz już z pewnością masz świadomość, jakie metale przyciąga magnes oraz jakie jest jego działanie. Jest to bardzo istotna informacja, jeśli planujesz zademonstrować swoim dzieciom eksperyment z udziałem magnesów. Warto również pamiętać, aby nie zbliżać żadnego magnesu do urządzeń elektrycznych. Może to spowodować nieodwracalną awarię sprzętu, należy zwłaszcza uważać na dysk twardy, na którym przechowywać możesz cenne informacje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl