Jakie są najciekawsze zastosowania magnesów w przemyśle?

Magnesy otaczają Cię każdego dnia, chociaż nie zawsze masz tego świadomość. Najczęściej zdobią lodówki, bądź są wykorzystywane jako pomoce szkolne. Jednak urządzenia mogące utrzymać ciężar nawet tysiąc trzysta razy większy niż one, siłą rzeczy muszą mieć więcej zastosowań. Właśnie dlatego magnesy zdecydowanie większą rolę odnalazły w przemyśle. W tym artykule przekonasz się jak dużą.

Dwa główne rodzaje magnesów

Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa podstawowe typy magnesów wykorzystywanych w przemyśle. Pierwsza z nich to magnesy ferrytowe, znane człowiekowi od setek lat. Jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z ferrytów. Są to pierwiastki mające właściwości ferromagnetyczne. Ferromagnetyzm to zjawisko, polegające na samoistnym, spontanicznym namagnesowaniu określonej materii. Tego typu magnesy zazwyczaj są najtańsze, stąd też ich światowe zużycie aż kilkuset tysięcy ton rocznie.

Druga grupa magnesów, mających liczne zastosowania w przemyśle, to magnesy neodymowe. Tworzą je trzy pierwiastki, czyli neodym, bor oraz żelazo. Zostały odkryte zdecydowanie później niż ich ferrytowe odpowiedniki. Są też zdecydowanie silniejsze od nich. To właśnie one są w stanie udźwignąć ciężar ponad tysiąckrotnie większy od nich samych. Co ciekawe, tak duża wydajność idzie w parze z niewielkimi, kompaktowymi rozmiarami magnesów neodymowych. Nawet niewielkie modele, sięgające dziesięciomilimetrowej wielkości, niemożliwe są do rozdzielenia gołymi rękoma.

Multum pomysłów na zastosowanie magnesów w przemyśle

Zastosowań magnesów w przemyśle jest multum, podobnie jak hipotetycznych, do tej pory niesprawdzonych pomysłów na nie. Mogą być wykorzystywane jako pomoc przy przeprowadzaniu poszukiwań, w szczególności odbywających się w zbiornikach wodnych. Stosują je liczne grupy dochodzeniowo-śledcze oraz inni profesjonalni poszukiwacze. Pozwalają na wyciągnięcie z głębin przykładowo narzędzia zbrodni bądź drogocennych przedmiotów. Dokonują tego dzięki specjalnym uchwytom, dzięki którym do metalowych powierzchni mocuje się specjalistyczne urządzenia.

Innym ciekawym sposobem zastosowania magnesów w branży przemysłowej jest kontrolowanie jakości produktów. Tworzy się w tym celu specjalne wałki, do których magnesy są przymocowywane. Taka technika sprawdza się między innymiw punktach skupu złomu. Dzięki niej wyodrębnia się przedmioty, które wykonane są z rozmaitych metali oraz odrzuca te, które w ogóle nie są metalowe.

Kolejną, wartą uwagi metodą wykorzystania magnesów, jest precyzyjne usuwanie niepożądanych elementów metalowych. Zajmują się tym separatory magnetyczne.Najczęściej spotykane są w fabrykach, gdzie pomagają pozbywać się z taśm produkcyjnych różnorakich opiłkówi tym podobnych.

Ogrom możliwości

Nie sposób wymienić wszystkich, najciekawszych sposobów zastosowania magnesów w przemyśle, ponieważ jest ich zwyczajnie zbyt wiele. Telefony komórkowe, alarmy, generatory energii, domofony i dzwonki – wszystkie te urządzenia nie funkcjonowałby bez magnesów.

Ludzie bezustannie poszukują nowych zastosowań.Całkowicie innowacyjnym pomysłem są przykładowo magnesy wielobiegunowe, posiadające wielobiegunowe pole magnetyczne.Wykorzystuje się je w niewielkich silniczkach oraz przy rejestrowaniu ruchu obrotowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl