Magnes neodymowy – czym jest, co przyciąga i jakie ma zastosowanie?

Magnes neodymowy, dzięki swojej dużej sile przyciągania, stał się w ostatnich czasach niezwykle popularny. Stanowi najsilniejszy,dotychczas stworzony, rodzaj magnesu. Wszystko za sprawą połączenia neodymu, żelaza oraz boru, które w odpowiednich proporcjach tworzą bardzo silne pole magnetyczne. Ze względu na szeroki zakres zastosowania, magnes neodymowy występujew różnych formach - płytkowej, walcowej oraz pierścieniowej. Wszystkie z nich znajdziesz w naszej ofercie.

Szereg zalet

Niepowtarzalne właściwości, stanowiące największą zaletę opisywanego magnesu, związane są ze sposobem jego wytwarzania. Proces ten polega na sprasowaniu poszczególnych surowców przy wykorzystaniu niezwykle wysokiej temperatury. Następnie,otrzymany produkt poddawany jest sklejaniu, bądź spiekaniu. Tak powstały magnes jest niezwykle odporny na skutki związane z upływem czasu. Dziesięć lat powoduje ubytek jedynie jednego procenta jego mocy. Warto też wiedzieć, że pojedynczy magnes neodymowy jest w stanieprzyciągnąć metalowy odważnik o wadze niemalże dziesięciokrotnie większej, niż odważnik przyciągany przez magnes ferrytowy.

Zastosowanie, czyli co przyciąga magnes neodymowy?

Magnes neodymowy przyciąga zdecydowaną większość materiałów, w tym wszelkie materiały ferromagnetyczne, takie jak stal, żelazo oraz kobalt. Z jego magnetycznych właściwości korzystają zarówno pralki, jak i odkurzacze, kosiarki elektryczne oraz alarmy, a nawet telefony i komputery. Branża meblowa, odzieżowa (przede wszystkim w zakresie specjalistycznej odzieży medycznej), urządzenia pomiarowe, elektryczne oraz elektroniczne – wszystko to również wymaga zastosowania magnesu neodymowego. Wykorzystuje się go wszędzie tam, gdzie potrzebnyjest silny, kompaktowy magnes stały. Stanowi nieodłączny element codzienności większości ludzi. Często spotykasz się z jego działaniem nawet o tym nie wiedząc!

Istnieją również wady

Rzeczy idealne nie istnieją, dlatego również magnes neodymowy ma swoje słabe strony. Jak zostało już wspomniane, jest w stanie przyciągnąć przeróżne elementy, ale nie dokona tego w wilgotnym środowisku. Dzieje się tak, ze względu na jego podatnośćna uleganie zjawisku korozji. Poza tym, właściwości wspomnianego magnesu doznają znacznego ograniczenia, w momencie, gdy temperatura przekracza sto trzydzieści stopni Celsjusza. W zależności od jakości wykorzystanych do jego wykonania materiałów, granica ta może być podniesiona do dwustu stopni. Niestety magnes neodymowy jest również dość kruchy. Na szczęście większość wad można wyeliminować dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok ochronnych z niklu, bądź srebra. Za sprawą tego i paru innych sposobów, oferowane przez nas magnesy są wytrzymałe i niezawodne, nawet w trudnych warunkach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl