Mocny magnes – jaki wybrać? Podpowiadamy!

Szukasz mocnego magnesu i nie wiesz, na jaki się zdecydować? To dosyć częsty dylemat. W zależności od rodzaju magnesy charakteryzują się innymi właściwościami. To od nich zależy siła wytwarzanego pola. Najpopularniejsze są rozwiązania neodymowe i ferrytowe. Które z nich wybrać, jeśli potrzebujesz mocnego magnesu?

Ferrytowy a neodymowy – różnice

Cechą rozpoznawczą magnesów ferrytowych jest ich charakterystyczny czarny lub ciemnoszary kolor. To tradycyjne, powszechnie wykorzystywane rozwiązania, kojarzone przez większość ludzi. Magnesy neodymowe najczęściej są barwy srebrnej. To znacznie nowsze, mocne magnesy, których rozpowszechnienie zrewolucjonizowało wiele codziennych i przemysłowych zastosowań magnesów. Rozwiązania neodymowe i ferrytowe różnią się przede wszystkim sposobem produkcji i wykorzystywanymi w nim materiałami.

Magnes ferrytowy

Magnesy ferrytowe produkowane są z kompozytów tlenków baru i żelaza, uzupełnianych węglanem strontu. Rozwiązania tego typu są kruche, przez co ich obróbka jest ograniczona. Ich zaletą jest odporność na korozję, dzięki której nie muszą być powlekane specjalnymi warstwami antykorozyjnymi. W zależności od metody produkcji dzielą się na mocne magnesy anizotropowe ferrytowe i słabsze magnesy izotropowe ferrytowe.

Magnes neodymowy

Magnesy neodymowe są wynikiem połączenia metali, które charakteryzują się wysoką podatnością na pole magnetyczne – boru, żelaza i neodymu. Są podatne na uszkodzenia i kruszenie, dlatego uzupełnia się je domieszkami innych metali. Ze względu na zagrożenie korozją, pokrywa się je dodatkową powłoką. To mocne magnesy, które często nazywane są magnesami trwałymi lub stałymi.

Mocny magnes?

Jeśli szukasz mocnego magnesu o silnym polu magnetycznym, wybierz rozwiązanie neodymowe. Wśród obecnie dostępnych na świecie magnesów, rozwiązania neodymowe są najsilniejsze. Pamiętaj, żeby obchodzić się z nimi ostrożnie. Ich niezwykła indukcja magnetyczna może być przyczyną uszkodzenia niektórych sprzętów elektronicznych i innych przedmiotów. Magnesy neodymowe mogą zagrażać między innymi nośnikom danych, takim jak twarde dyski czy kartom telefonicznym.

Mocny magnes – zastosowania

Dzięki swej niezwykłej sile mocne magnesy neodymowe cieszą się dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane w wielu branżach. Tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle i motoryzacji. Na co dzień spotykane są np. w meblach, odzieży i zabawkach.

Jeśli szukasz rozwiązania, które charakteryzuje się silnym polem magnetycznym, postaw na mocne magnesy neodymowe. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz w ofercie Tomar!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl