Powrót do lat szkolnych i odpowiedź na pytanie – jak działa magnes?

Każdy miał obowiązek uczęszczania do szkoły. Jedni przepadali za codziennym zgłębianiem wiedzy, natomiast inni wręcz przeciwnie – stronili od jej pozyskiwania. Do którego typu się zaliczałeś? W informacjach poniżej dowiesz się, jak działa magnes oraz jakie ma właściwości.

Powrót do czasów szkolnych

Niektóre lekcje były niesamowicie pasjonujące i ciekawe, inne mniej, natomiast duży wpływ na to mieli nauczyciele i ich sposoby prowadzenia zajęć. Niezależnie od tego, którym typem ucznia byłeś, bądź jakich miałeś nauczycieli, w dorosłym życiu również często zdarza nam się powrócić do dziecięcej ciekawości świata. Być może te osoby, które przespały lekcje fizyki, teraz często zastanawiają się jak właściwie działa świat wokół nich. Fizyka jest jednym z tych przedmiotów, które uczą nas otoczenia, w którym się znajdujemy, dlatego jest taka niesamowita. Jednym z zagadnień poruszanych na lekcjach fizyki jest to, jak działa magnes.

Zasady – jak działa magnes?

To niezwykłe zjawisko towarzyszy nam na co dzień, dlatego warto jest zaznajomić się z jego prawami. Zastanawiałeś się kiedyś, co za moc porusza igłą kompasu? Może będziesz zdziwiony, może nie, ale jest to ta sama moc, która sprawia, że twoja lodówka się zamyka. Odpowiedź jest prosta – magnetyt. Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie – co to takiego, to już za chwilę twoja ciekawość będzie zaspokojona. Magnetyt to kamień, który ma właściwości przyciągające, a więc jest w stanie przyciągnąć do siebie rozmaite rzeczy zrobione z żelaza i innych metali. Dzieje się to dzięki oddziaływaniom magnetycznym. Magnetyt nie jest natomiast niczym innym, jak minerałem i odmianą rudy żelaza. Często nie zdajesz sobie sprawy z tego, że fizyka jest na co dzień wykorzystywana na wielu polach twojego życia. Tak na przykład magnesy wykorzystywane są przy wspomnianym wcześniej zamykaniu lodówki, zatrzaskiwaniu szafek, umiejscawianiu narzędzi, a nawet w silnikach elektrycznych. Wiedza o tym, jak działa magnes, jest niezwykle przydatna.

W jaki sposób magnesy wpływają na siebie nawzajem?

Każdy magnes na swoich końcach posiada dwa bieguny, są to: północny i południowy. Czasami, dla wyszczególnienia, zaznacza się je na kolorowo, zazwyczaj jest to kolor czerwony i niebieski. Jeśli zbliżymy do siebie dwa jednakowe bieguny – magnesy będą się odpychać i nigdy nie pozwolą nam na ich połączenie. Natomiast jeśli zbliżymy do siebie różne bieguny – magnesy się przyciągną.  Z pewnością od teraz będziesz widział, jak działa magnes, dzięki czemu spojrzysz innym okiem na otaczającą cię rzeczywistość.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl