Rozwianie wszelkich wątpliwości - czy magnes przyciąga mosiądz?

Mosiądz to stop miedzi i cynku. Jest on najbardziej popularnym stopem metali. Dzięki swoim specyficznym cechom często używany jest w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym. Elementy ozdobne w metaloplastyce często wytwarzane są z tego materiału. Wiele części maszyn w produkcji samochodów oraz okrętów jest wykonane z mosiądzu. Elektrotechnika oraz chemia także czerpią korzyści z wykorzystywania tego surowca. W swoim domu z pewnością posiadasz jakiś element wykonany z tego budulca, chociażby klamkę, balustradę czy kłódkę. Jeśli masz do czynienia z magnesami oraz innymi metalami, to pewnie zastanawiasz się, czy magnes przyciąga mosiądz? W poniższym zestawieniu dowiesz się wszystkiego na ten temat. Jeśli w przyszłości ktoś zaskoczy cię tym pytaniem, to teraz z pewnością bez problemu na nie odpowiesz.

Historia mosiądzu

Zanim jednak dowiesz się, czy magnes przyciąga mosiądz, warto skupić się na samej historii tego surowca oraz jego zastosowaniach. Zauważony po raz pierwszy został w czasach rzymskich. Jest tak samo twardy, jak brąz, a za sprawą użytego w produkcji cynku jego kolor podobny jest do złota. Dawniej przez to traktowany był jako metal szlachetny. Sztuczna biżuteria wykonana z tego surowca może zmylić wielu ludzi, którzy mogą pomyśleć, że jest to złoto. Dzięki swoim właściwościom mosiądz wykorzystywany jest w osprzęcie odpornym na wodę morską między innymi w śrubach, rurach i prętach. Oprócz tego stosowany jest przy produkcji okuć budowlanych, amunicji i instrumentów muzycznych. Od dawna w wielu mennicach monety są bite z wykorzystaniem tego surowca, nawet w Polsce. Państwem, które to zapoczątkowało była Turcja, następnie stało się to popularne na terenie całego imperium rzymskiego oraz innych krajów. Zaletami tego surowca z pewnością są jego plastyczność, ciągliwość i odporność na korozje. Dzięki tym cechom stał się tak bardzo popularny na całym świecie.

Czy magnes przyciąga mosiądz?

Mosiądz należy do grupy diamagnetyków, czyli surowców słabo odpychanych przez magnes. Oznacza to, że jest raczej niemożliwe, aby został przez niego przyciągnięty. Nie może zostać również namagnesowany tak jak ferromagnetyki. Czasem można spotkać się z lekkim oddziaływaniem magnetycznym, jest to spowodowane przez to, że mosiądz w swoim składzie może zawierać śladowe ilości innych metali, takich jak żelazo czy chrom lub krzem. Teraz już na pewno wiesz, czy magnes przyciąga mosiądz. Jest to bardzo przydatna wiedza, którą z pewnością wykorzystasz w przyszłości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl