Właściwości magnesu, czyli jak działa magnes i czy można to zmienić?

Właściwości magnesów są znane i wykorzystywane od lat. Ich niezwykłe działanie znajduje zastosowanie w wielu rozmaitych branżach. Ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak powszechnie korzystają z magnesów. Jakie właściwości charakteryzują te nietypowe stalowe elementy?

Dwa bieguny

Każdy magnes ma dwa bieguny, które znajdują się na jego krańcach. Jeden nazywamy północnym, drugi południowym. Bieguny oddziałują na siebie nawzajem w charakterystyczny sposób. Zestawienie dwóch przeciwnych spowoduje przyciąganie. Dwa krańce o tym samym biegunie będą się z kolei odpychać.

Zawsze w parze

Ciekawą właściwością magnesów jest to, że ich biegunów nie można rozdzielić. Po przełamaniu magnesu na pół uzyskasz dwie części, z których każda będzie miała zarówno biegun północny, jak i południowy. Fizycy wielokrotnie starali się stworzyć magnes z tylko jednym biegunem. Wszystkie próby zakończyły się jednak niepowodzeniem.

Przyciąganie

Znaną i często wykorzystywaną właściwością magnesu jest przyciąganie przedmiotów. Magnesy działają w ten sposób przede wszystkim na elementy stalowe, w których obecne jest żelazo. Inne substancje silnie przyciągane przez magnes to nikiel i kobalt oraz ich stopy. Materiały te nazywamy ferromagnetykami.

Pole magnetyczne

Kolejną właściwością magnesu jest działające w ich obszarze pole magnetyczne. Linie pola działają w różnych kierunkach i w zależności od ich przebiegu magnes oddziałuje na otoczenie.

Rozmagnesowanie

Na właściwości magnesu wpływa wiele czynników zewnętrznych. W niektórych okolicznościach magnesy mogą utracić swoje działanie. Przyczyną takiego zjawiska mogą być takie czynniki jak wysoka temperatura, wstrząs mechaniczny lub wystawienie na działanie innych pól magnetycznych. Rozmagnesowanym przedmiotom można przywrócić pierwotne właściwości, jeśli włoży się je w odpowiednio silne pole magnetyczne.

Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci interesujących informacji i znasz już kluczowe właściwości magnesu. Działanie magnesu to niezwykłe zjawisko i warto wiedzieć, z czego wynika jego specyfika. Jeśli interesuje Cię dalsze zgłębianie tej tematyki, zapoznaj się z innymi tekstami Tomar Magnesy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl